Officers and Members
County Websites

County Commissioners and Staff Contacts
in Counties < 150,000 populations


Small County Coalition Officers for 2013-14
Chairperson - Commissioner Warren Yeager, Gulf County
Vice-Chairperson – Commissioner Karson Turner, Hendry County
Secretary – Commissioner Gail Garrard, Lafayette

Executive Committee Members
Northern Gulf Region

(Wakulla, Franklin, Gulf, Walton, Jefferson, and Santa Rosa)
Commissioner Sara Commander (Walton County)– 2015
Commissioner Cheryl Sanders (Franklin County) - 2014
North Central Region
(Hamilton, Gadsden, Jackson, Liberty, Madison, Washington, Holmes and Calhoun)
Commissioner Ronnie Moore (Madison County) – 2015
Commissioner Jeremy Branch (Jackson County) - 2014
North East Region
(Bradford, Columbia, Union, Baker, Nassau, Flagler, and Putnam)
Commissioner Ron Williams (Columbia County ) – 2015
Commissioner Danny Leeper (Nassau County) - 2014
Central Florida Region
(Gilchrist, Lafayette, Dixie, Levy, Sumter, Suwannee, Taylor, Citrus and Hernando)
Commissioner D. Ray Harrison (Gilchrist County) – 2015
Commissioner Patricia Patterson (Taylor) - 2014
South Region
(DeSoto, Glades, Hendry, Hardee, Highlands, Indian River, Okeechobee, Martin, and Monroe)
Commissioner Buddy Mansfield (DeSoto County) – 2015
Commissioner Sue Birge (Hardee County) – 2014


Small County Coalition Members
Baker County Commission
Bradford County Commission
Calhoun County Commission
Citrus County Commission
Clay County Commission
Columbia County Commission
Dixie County Commission
DeSoto County Commission
Flagler County Commision
Franklin County Commission
Gadsden County Commission
Gilchrist County Commission
Glades County Commission
Gulf County Commission
Hamilton County Commission
Hardee County Commission
Hendry County Commission
Highlands County Commission
Holmes County Commission
Jackson County Commission
Jefferson County Commission
Lafayette County Commission
Levy County Commission
Liberty County Commission
Madison County Commission
Martin County Commission
Monroe County Commission
Nassau County Commission
Okeechobee County Commission
Putnam County Commission
Santa Rosa County Commission
Suwannee County Commission
Taylor County Commission
Union County Commission
Wakulla County Commission
Walton County Commission
Washington County Commission

2012-2013 Small County Coalition Board of Directors and Staff Liaison
1.

2.

3.
Each member county has two designated Commissioner Representatives that are members of the Small County Coalition Board of Directors. Member counties can change designated board members at any time. 
The commissioners selected have voting authority at Coalition meetings. Alternate Commissioners can vote at a Coalition meeting in the absence of the designated the Board member.
Individuals listed are eligible to serve as an Officer or on Executive Committee
County Commissioner Commissioner Staff Liaison
Baker County Jimmy Anderson Adam Giddens C.J. Thompson
Bradford County Ross Chandler Lila Sellars  Brad Carter
Calhoun County Thomas Flowers Darrell DcDougald Joe Wood
Citrus County Scott Adams John Kenney Brad Thorpe
Columbia County Ronald Williams Scarlet Frisina Dale Williams
Clay County * Stephanie Kopelousos
DeSoto County Buddy Mansfield Elton Langford Mandy Hines 
Dixie County Gene Higginbotham Jody Robson Mike Cassidy
Flagler County George Hanns Charles Erickson Craig Coffey
Franklin County Cheryl Sanders Pinki Jackel  Alan Pierce
Gadsden County Brenda Holt Eric Hinson Robert Presnell
Gilchrist County D. Ray Harrison Todd Gray Bobby Crosby
Glades County Paul Beck Tim Stanley Paul Carlisle
Gulf County Warren Yeager Ward McDaniel Don Butler
Hamilton County Randy Ogburn Josh Smith Danny Johnson
Hardee County Sue Birge Rick Knight Lex Albritton
Hendry County Karson Turner Al Perry Charles Chapman
Highlands County Jack Richie Donald Elwell June Fisher  
Holmes County Kenneth Williams Monty Merchant Sherry Snell
Jackson County Chuck Lockey Jeremy Branch Ted Lakey
Jefferson County Hines Boyd Stephen Walker Parrish Barwick
Lafayette County Gail Garrard Earnest Jones Ricky Lyons
Levy County Chad Johnson John Meeks Fred Moody
Liberty County Davis Stoutamire Kathy Brown
Madison County Ronnie Moore Justin Hamrick Allen Cherry
Martin County Sarah Heard   Ed Fielding Taryn Kryzda
Monroe County George Neugent David  Rice Roman Gastesi
Nassau County Barry Holloway Walter "Junior" Boatright Ted Selby
Okeechobee County Ray Domer Margaret Helton Robbie Chartier 
Putnam County Karl Flagg Walton Pellicer Rick Leary
Santa Rosa County Bob Cole Jim Melvin Hunter Walker
Suwannee County Wesley Wainwright Phil Oxendine Randy Harris
Taylor County Patricia Patterson  Jody DeVane Jack Brown
Union County Wayne Smith Morris Dobbs Michael Thurmon
Wakulla County Ralph Thomas Jerry Moore   David Edwards
Walton County Cindy Meadows Sara Comander Dede Hinote 
Washington County Joel Pate Steve Joyner
* - Associate members are counties that exceed the 150,000 population that choose to be members but do not have voting privileges.

Contact Information